Instalacja fotowoltaiczna jest jedną z niewielu instalacji w domu, która przyniesie zwrot swoich kosztów jak i późniejsze oszczędności. W związku z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeniowego (od IV.2022) z operatorem sieci elektrycznej nadal inwestycja w panele PV jest opłacalna. Wg zapowiedzi energię oddaną do sieci sprzedamy za cenę hurtową w danej chwili a kupimy za cenę umowną, która wg przewidywań może być o połowę większa. W rzeczywistości jednak wyprodukowaną energię możemy zużywać na bieżąco w wielu przypadkach co pozwoli uniknąć znaczącej części opłat za energię elektryczną.
instalacja fotowoltaiczna bardzo dobrze współpracuje z instalacją klimatyzacji - to właśnie w słoneczne dni potrzebujemy klimatyzacji i w słoneczne dni mamy produkcję swojej energii. Mając instalację PV nie płacimy za energię zużytą w słoneczne dni
fotowoltaika + auto elektryczne lub hybrydowe plug in = darmowe jeżdżenie. Instalacja fotowoltaiczna najlepszą produkcję ma w miesiącach od marca do października. Przez tą większą część roku ładujmy samochody w ciągu dnia a będziemy poruszać się po okolicy zupełnie za darmo
zmieńmy swoje przyzwyczajenia i zużywajmy energię w ciągu dnia. Wróćmy do korzeni i bądźmy aktywni od wschodu do zachodu słońca. Korzystajmy z energii elektrycznej w ciągu dnia. Grzejmy wodę użytkową, używajmy sprzętu AGD (pralki, suszarki, piekarniki, indukcje, czajniki, odkurzacze) w czasie godzin słonecznych. To wszystko pozwoli na duże oszczędności i szybszy zwrot inwestycji. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się instalacja skierowana w części na wschód i na zachód (dłuższa ekspozycja na światło pozwoli wcześnie rano i późnym popołudniem np. po powrocie z pracy, korzystać ze swojej energii słonecznej)
jeżeli nic powyższe w Twoim przypadku nie wchodzi w grę to jest jeszcze jeden sposób na dobre wykorzystanie instalacji PV na nowych zasadach rozliczeniowych. Załóżmy, że dom z pompą ciepła zużywa 6000kWh rocznie energii elektrycznej. W Polsce 1kW instalacji PV wyprodukuje 1000kWh w rok. Więc wystarczy, że zainwestujesz w instancję o mocy około 11kW, wyprodukujesz 11000kWh energii, 1000kWh zużyjesz na bieżąco a pozostałe 5000 kWh potrzebnych w gospodarstwie zbilansujesz produkcją 10000kWh które sprzedaż po cenach hurtowych czyli za mniej więcej połowę ceny energii kupowanej. Końcowy bilans będzie bliski ZERU. Zawsze poprawisz swój bilans zużywając energię na bieżąco lub inwestując w większa instalację
Pamiętaj, że do każdego domu i zużycia trzeba podejść indywidulanie i dobrać odpowiednią instalację. Pomimo nowego systemu rozliczeń instalacja PV dalej się będzie opłacała w wielu przypadkach. Zawsze tam gdzie mamy duże zużycie energii elektrycznej będzie to dobry wybór. Ogrzewanie pompami ciepła + fotowoltaika to przy rosnących cenach gazu jeden z najtańszych i bezobsługowych systemów ogrzewania domu czy małej firmy.
Potwierdzamy, że może się tak zdarzyć ale tylko wtedy, gdy instalacja jest źle zamontowana lub dobrana, a użytkownik omamiony jest zapewnieniami przedstawiciela handlowego o darmowej energii elektrycznej niemalże no limit. Byliśmy raz u klientów gdzie po zainstalowaniu instalacji PV rachunek za energię elektryczną za pół roku wyniósł 7000 PLN dopłaty. Instalacja montowana była przez dobrą firmę z Warszawy. Co się okazało? Instalacja była zamontowana bardzo fachowo, w dobrym miejscu i bez zastrzeżeń. Spełniała wszystkie wymogi prawne i techniczne. Energia zużyta, produkcja i bilans też się zgadzał. Przyczyną okazało się prawdopodobnie niefortunne zrozumienie słów przedstawiciela o prądzie za darmo od momentu zainstalowania instalacji. Właściciel tego 300 metrowego domu po uruchomieniu instalacji 6kW postanowił ogrzewać dom kilkoma grzejnikami elektrycznymi wyłączając piec węglowy CO. I mamy rachunek jaki mamy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym domu bardzo wzrosło co stało się powodem takich dopłat.
Byliśmy również u klientów, których klika dni przed naszą wizytą odwiedził przedstawiciel obiecujący, że dzięki instalacji 5kW mogą za darmo w przyszłości ogrzać dom pompą ciepła. Z naszego rozpoznania i prostych wyliczeń było jasne, że jest to niemożliwe. Efekt był by taki: wydane znaczące sumy na fotowoltaikę i pompę ciepła i zwiększone rachunki za prąd przewyższające aktualny koszt opału. Dlaczego? Dom był słabo ocieplony (brakowało dobrej izolacji dachu), ogrzewany piecem olejowym CO zasilającym grzejniki. Pompa ciepła pracująca na grzejniki ma niską sprawność i zużywa dużo więcej energii w porównaniu do pracy na instalację niskotemperaturową (podłogówkę). Przedstawiciel albo bazował na niewiedzy inwestora albo sam tej wiedzy nie posiadał (nie nam to oceniać) jednak My w tym przypadku odradziliśmy takie rozwiązanie.
Cenimy sobie klientów świadomych, którzy są pewni swoich wyborów jak również klientów niezdecydowanych, których jesteśmy w stanie na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy wspomóc w podjęciu wielu trudnych decyzji w temacie instalacji domowych.
Magazyny energii to zestaw akumulatorów, który pomaga efektywnie wykorzystać energię ze słońca i konsumować w nocy lub w razie zaniku zasilania. Obniża to znacząco zużywanie energii z sieci. Magazyny energii doskonale sprawdzą się w instalachah off-grid (nie przyłączonych do sieci, jak stacje ładowania samochodowe z własnym układem paneli PV, falownikiem i ładowarką samochodową czy w domkach letniskowych). Wadą układów magazynujących energię ze słońca jest jednak niska sprawność układu w okresie zimowym, która nie idzie w parze z zapotrzebowanie w energię dla domu w tym okresie.
Czy magazyny się opłacają przy aktualnych dotacjach, to zależy od profilu zużycia energii i doboru ich wielkości.
Zapraszamy do kontaktu w temacie doboru i instalacji zespołów baterii służących jako magazyn energii solarnej lub rezerwa mocy w razie awarii.
W ofercie posiadamy również montaż ładowarek samochodowych, niezbędnych do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych dużą mocą lub prądem stałym, w krótkim czasie. Przed instalacją ładowarki sprawdzimy na jakiej mocy ładowarkę możesz sobie pozwolić lub jakich przeróbek będzie wymagała instalacja elektryczna w Twoim domu.