Energooszczędny budynek bez rekuperacji się nie obędzie.
Decydując się na budowę domu zapomnij o wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna na ogół w projektach nie obejmuje wszystkich pomieszczeń. Zimą wychładza nam budynek i średnio spełnia swoją rolę przy szczelnych oknach. Jej koszt budowy też nie jest bez znaczenia. Kominki wentylacyjne i późniejsze obróbki na dachu nie pozostają bez wpływu dla naszych kieszeni. Zalet wentylacji grawitacyjnej trudno się doszukać. Wiemy o tym wszyscy.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją (odzyskiem ciepła) to zupełnie inny komfort życia. To realne oszczędności i zwrot inwestycji. Jeżeli wentylujesz dom w największe mrozy i odzyskujesz ciepło, powietrze nawiewne ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza usuwanego z budynku (w zależności od sprawności rekuperatora). Przy wentylacji grawitacyjnej temperatura ta była by równa temperaturze powietrza na zewnątrz (np. -15 stopni C). Dzięki temu nie musisz dogrzewać budynku ze względu na jego wentylację i utratę sporych ilości ciepła.
Dodatkowo rekuperacja to system filtracji powietrza, który wentyluje nasz dom. Oddychasz powietrzem pozbawionym różnego rodzaju pyłków jak i przy stosowaniu filtrów węglowych w trudnych rejonach pozbywasz się nieznośnych zapachów z zewnątrz. Sam regulujesz wydajność w zależności od potrzeb jak i możesz ustawić harmonogram wentylacji. Trudno tu doszukać się wad takiego, dobrze wykonanego i przemyślanego układu. Ktoś może zarzucić, że wentylacja mechaniczna zużywa energię elektryczną jednak jej zużycie jest niewspółmierni niskie przy utracie ciepła jakie następuje przy prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej.
Ktoś kto buduje dziś dom bez rekuperacji to ewidentnie nie zna tej technologii lub o niej nie słyszał. Innego racjonalnego wytłumaczenia nie ma. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest mocno zalecana przy niskotemperaturowych źródłach ciepła w budynkach (pompach ciepła), oraz znaczącą poprawia efektywność energetyczną. Prawidłowa wentylacja w domu to najważniejszy aspekt, to przed wszystkim wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie (dostawa tlenu, usuwanie dwutlenku węgla i brak środowiska do rozwijani się grzybów itp).
Reasumując rekuperacja to oszczędności i wysoki komfort życia (świeże powietrze bez przerwy w sypialniach, łazienkach, toaletach, kuchni bez konieczności wietrzenia).
Więcej na temat:
Rekuperator jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, który wymusza (przy pomocy zabudowanych wentylatorów nawiewnych i wywiewnych) wentylację powietrza w budynku.
Wentylacja prowadzi do bieżącego usuwania z pomieszczenia zużytego powietrza i nawiewania czystego powietrza z otoczenia. System rekuperacji wyposażony jest w filtry, które z jednej strony oczyszczają wdmuchiwanie powietrze do budynku z zanieczyszczeń, a z drugiej zabezpieczają instalację przed zabrudzeniem. Dodatkowo instalacja umożliwia odzyskiwanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza z budynku, które przepływając przez rekuperator oddaje je do świeżego powietrza zasysanego z otoczenia. Powyższe cechy przyczyniają się wiec do uzyskania następujących korzyści: czyste powietrze w pomieszczeniu, zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku, zmniejszenie zabrudzenia wewnątrz budynku nieczystościami z otoczenia (nie ma konieczności otwierania okien w celu wentylacji budynku) oraz możliwość regulowania wydajnością wentylacji w zależności od potrzeb mieszkańców.
Rekuperator umożliwia również obniżenie temperatury wewnątrz budynku podczas wysokich temperatur otoczenia. W takim przypadku zasada działania jest taka sama z tą różnicą, że zasysane powietrze z zewnątrz jest schładzane przez zimniejsze powietrze wywiewane z wnętrza budynku.
W przypadku kiedy nie ma potrzeby podgrzewania lub chłodzenia powietrza w budynku instalacja wyposażona jest w tzw. bypass, przez który powietrze zasysane jest do budynku i z niego wydmuchiwane z pominięciem procesu wymiany energii. Układ może zostać zautomatyzowany na podstawie wartości zadanych temperatur panujących w budynku i na zewnątrz.
Cała instalacja zaprojektowana jest w taki sposób, aby jej praca nie była uciążliwa dla mieszkańców – odbywa się to poprzez dobór właściwych urządzeń i obudowy akustyczne (zapewniające cichą pracę).